Andy’s Krablergarten – Münih’te şnitzel yeri arayanlara duyurulur!

Andy's Krablergarten şnitzel

Schnitzel ya da bizdeki adıyla şnitzel (bence şinitzel olmalıydı ya neyse!) Almanya’da popüler lokal yemeklerden biri. Haliyle Münih’e geldiğinizde yerel restoranlarda da ilk denemeniz gereken favori yemeklerden. Açıkçası genel olarak her yerde güzel yapıyorlar ama şnitzel severler için Münih’te özel bir yer önereceğim, adı Andy’s Krablergarten.Andy's Krablergarten interior

Bu mekanın detaylarına geçmeden önce, Avrupa’daki şnitzellerin bize göre farkından biraz kısaca bahsedeyim. Bizde mesela şnitzel denilince aklımıza ilk tavuk etinin çıtır kaplama olacak şekilde un, yumurta ve ekmek kırıntılarıyla kaplanmış hali gelirken yurt dışında şnitzel denilince hangi etten olduğu her zaman farklı olabiliyor. O yüzden genelde sorarlar ama şnitzel ama ne şnitzeliydi diye 🙂 Bir de buralara (Bavyera) özel iki şnitzel çesidi var. O yüzden menülerde hangi etten olduğu bir yana, farklı isimde bu 2 çeşidi de görüyorsunuz.

Münih’te en sık rastlayacağınız şnitzeller `Wiener Schnitzel` ve `München Schnitzel`. Wiener olan, et Almanya ve Avusturya’nin özel bir coğrafik bölgesinden geliyor demek ve her zaman dana eti. Eğer başka etten yapıyorlarsa (örneğin domuz eti gibi) yazmaları gerekiyor, misal adı düz Wiener Schnitzel görürseniz bu dana etidir ama Wiener Schnitzel von Schwein görürseniz bu domuz etinden wiener schnitzel demektir. München Schnitzel ise Wiener’in özel bir versiyonu gibi ek olarak turp ve hardaldan ince bir katman sos daha kullanılarak yapılmış şnitzel demek.Andy's Krablergarten şnitzel

Evet buraya kadar tamam sanıyorum 🙂 Gelelim Andy’s Krablergarten neden önerdiğime, bu mekanda bu bahsettiğim iki yaygın şnitzele ek olarak önünüze gelen menüde sayfalarca şnitzel çeşidi görüyorsunuz!

Ne çeşitler mi var, efenim zaten dana, domuz, tavuk, hindi vs gibi et çeşitleri var ama daha önemlisi şnitzelleri farklı tatlar ve soslarla yapıyorlar. Balkan şnitzeli, Meksika şnitzeli, Bavyera şnitzeli…

Benim favorim Obatzalı şnitzel 🙂 (Obatza Münih rehberinde bahsetmiştim, özellikle Octoberfest zamanı bira ve pretzel yanında bol bol tüketilen peynirden yapılma bir soğuk meze.) Andy’s Krablergarten menüsünde bunun gibi, meksika fasulyelisinden acılısına çok çeşitli seçenekler var. Ve şnitzel kesmez Cordon Blue olsun diyenlere de bu seçenekler sunulmuş!

İşin güzel yanı, evet değişik tatlarla çeşitler sunuyorlar ama bunu deneyselden ziyade test edildi onaylandı yaklaşımıyla yaptıklarından, en azından şimdiye kadar benim denediklerimde, gayet güzel tatlar ortaya çıkmış. İşin daha da güzel yanı porsiyonlar gerçekten kocaman ve fiyat performansı çok çok iyi. Bu arada şnitzel zaten yanında patates kızartması veya salatası gibi seçiminizle geliyor.

Şnitzelleri ortalama 11 euro civarına yiyebiliyorsunuz ki porsiyon boyutu, yemek kalitesi ve buranın Münih’te olduğu düşünülürse bu gerçekten iyi fiyat. Açıkçası adamlar fiyatı 2 euro daha arttırsalar tek bir müşteri kaybetmezler ama bunda da Alman mantığını görüyorsunuz, adamlar full çekiyorlar, puanlar yorumlar, kalite süper, arz-talep müsait ama fiyatı arttırmıyorlar!

Eee hal böyle olunca olunca da baya dolular. Ben ilk gittiğimde yer bulamadım, ikinci kez biraz daha erken gidip bir yer bulabildim. O yüzden rezervasyon yapın ya da normal aksam yemeği saatinden erken giderek şansınızı deneyin.Andy's Krablergarten schnitzel

Yer olarak oldukça merkezi Sendlinger Tor durağına yakınlar, ki yürüyerek Marienplatz 10 dk mesafeden kısa.

Ve henüz iyi havalar kısmini göremedim ama arkada büyük bahçeleri de var o yüzden yazın gitmek çok daha keyifli olacak sanıyorum.

Özetle Münih’te iyi şnitzel yemek için uygun fiyatlı yer arıyorsanız Andy’s Krablergarten’i ek geçerim!

Ek not, kredi kartı sıkıntı olabilir, nakit ile gidin.

Andy’s Krablergarten

Adres: Thalkirchner Str. 2, 80337 München, Germany

Tlf: +49 89 26019148

Websitesi: www.andyskrablergarten.com

Üyelik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*