Avrupa’da maaşlar nasıl?

İyi valla selamı var, sizinkileri soruyor o da 🙂 Valla hiç sevmem bu muhabbeti. Soran da sorması ayıp diye başlar içinden sorma o zaman dersin ama nafile! Neyse hadi gezielciniz okurları hariç diyelim! Avrupa’da maaşlar nasıl sorusunun cevabı aslında hayal kırıklığı olacak ama “beyaz yaka” segmentinde Türkiye’dekinden çok da farklı değil.

Almanya ve spesifik olarak Münih’i kastediyorum, ortalama bir mühendisin net 2000-3500 euro arasında maaşı var diye düşünebilirsiniz.  Bu aralığın neresinde olduğunuz yine aynı Türkiye’deki gibi yaptığınız işe göre, pozisyonunuzun düzeyine göre, çalışma yıllarınıza göre değişiyor. Ama Türkiye’dekinden farklı olarak siz 3000 alıyorsanız aynı işi yapan kankanız 5000 alıyor durumları olmuyor, üç aşağı beş yukarı aynı civarda maaş alıyorsunuzdur, Türkiye’deki kadar farklı dağılım yok. Ama tabii ki çalışma şartları, haklarınız ve saatleriniz Türkiye’deki ortalama özel sektöre göre çok farkediyor. Bir de tabii ki 3500 üzerinde alan “istisnalar”, yıl sonu bonuslarıyla coşan maaşlar var ama genel ortalamadan bahsediyorum.

Bu arada Avrupa’da maaşlar genelde yıllık ve brüt öneriliyor. Sakın brüt rakama kanmayın Almanya’da neredeyse %50 vergi var. Yazının sonunda hesaplama linki koydum.

Dervis Baba Cafe
Valla Türk kahvesi dahil değil en başta şeklinde her şey de bulunuyor artık gurbet ellerde…

Şimdi bu rakama iki tepki olacak.

 • Hemen maximumu alıp TL ye çevirip (misal 3500 Euro çarpı 3,5 (kaba TL-Euro oranı)) ohaaa 12 bin küsür yapıyor lan diyen arkadaşlar,
 • (Güncelleme 2018-06 –> millet euro oldu 5.5 TL! O yüzden bu rakamı şu an cevirmek istemiyorum :p )
 • Amaan bu muymuş burada da iyi kötü alıyorum ki ben onu diyen arkadaşlar…

Olur da üçüncüler varsa benim bilmem kimimin bilmem kimi 10bin Euro maaş alıyor diyenler, onlar beni direk arasın görüşelim bir neredeymiş bu iş 🙂

Velhasıl tüm arkadaşlar için şu noktaları belirtmekte fayda var:

Öncelikle Münih baya pahalı bir şehir. Özellikle kiralar uçmuş durumda. Hele merkezi bakıyorsanız 30-40m2ye en az 1000 Euro civarı kira vereceksiniz demek.  Bu yüzden maaş rakamlarını euro dönüşümü ile çarpıp ohaa ne kadar maaş diye düşünmeden önce burada ekmeği de yumurtayı da Euro sattıklarını, kiranızı Euro ödeyeceğinizi unutmayın!  Düzgün hesabı yapıp ee o zaman kalan para çok da bir şey olmuyormuş ne anladım gurbete gitmekten diyen arkadaşlar da şunu unutmasın, kalan paranın ne kadar olacağı size bağlı. İstanbulluyuk biz alışığız deyip gider 1 saat mesafede oturursun 500 euron cebine kalır. Peynir ekmek yersin 500 euron daha sana kalır.

Ama günün sonunda şu bir gerçek ki kalan paradan ziyade o parayla burada neler yapabildiğin yani hayat standardın çok fark ediyor. Avrupa’da maaşlar ne kadarı geçtim kiradır market alış verişindir faturalarındır tüm ihtiyaçların çıktıktan sonra kalanı kıyaslayalım, misal sana 1000 Euro kalsa İstanbul’daki kalan 3500 (2018-06 –> 5500!) TL’den daha iyi yaşıyorsun demek istiyorum.  Bunun içinde ölçülebilir market alışverişi, dışarıda yeme-içme, seyahat gibi şeyler bir yana, parayla direk ölçemeyeceğiniz güvenlik, inanamayacağınız kadar çok ve güzel yeşil alanlar içinde olma, bir yerden bir yere trafik derdi olmadan çok kolay ve kısa sürede gitme,  sağlıklı yaşam için tüm imkânların olması, sosyal sigortanın çok kapsamlı olması gibi noktalar var ki bunlar 10 yıl yaşadığım ve çok çok sevdiğim İstanbul için maalesef söyleyemeyeceğim şeyler. Ve kira harici market masrafınız inanin çok çok az oluyor.

Avrupa'da maaşlar
Ama yine de benim gibi abartıp bu evde oturucam diye maaşı gömmemek lazım!

İstanbul’da içindeyken ne kadar yıprandığını anladığını sanıp gerçekten anlamıyormuşsun bunu diyebilirim 🙂 Arkadaşın çağırdığında üff simdi karşıya kim geçecek diye iptal ettiğimiz bir düzendeyiz millet, harbi zorlamışız İstanbul’un nüfus sınırlarını. Avrupa’nın `muasır medeniyet` olmasının bence en büyük sırrı bu, hiç bir düzgün ve büyük Avrupa şehrinin nüfusu Istanbul kadar çok değil bak ciddi söylüyorum. Bunu bir düşün 🙂  Trafikte günde 3 saat kaldıktan sonra banka hesabında ekstra paran olsun neye yarar demek istiyorum. Diyeceksin ki tamam ama sonra Boğaz’a karşı bir çayımı içerim peynir simidimi yerim değiyor be derim, haklısın o an değiyor. Ama umarım bu anlar,  her gün trafikte sıkıştığın anlardan, gece evine dönerken tedirgin olduğun anlardan, bir nefes alabilmek için şehir dışına gitmek zorunda olduğun anlardan daha çoktur. 🙂 Yoksa “o anı” hafta sonu ucuz biletle yurduna dönen biz gurbetçiler kadar yaşıyorsan, hoş değil biliyorum ben de o yoldan geçtim, ama bir sorgula bakalım gerçekten değiyor mu?

O değil de Avrupa’da maaşlar diyorduk para diyorduk noldu nereye geldi konu bak 😀 Şair burada her şey para değil mi demek istiyor acaba (bu şair az para alıyor sonra bizim kafamızı böyle ütülüyor demeyin harbi her şey para değil , ayrıca da az almıyom tamam mı Pinterest evinde oturacam diye tutturduğumdan kiram çok benim :D)

Ee artık bu yazının sonuna Avrupa’da nasıl iş bulunur ve Almanya çalışma vizesi nasıl alınır yazılarının linkini de koysam iyi olur sanırım.

Bu arada Almanya’da vergi çok demiştim (ben mesela brut maaşımın %45 ini vergi ödüyorum), az bile söylemişim vergi belinizi ikiye değil dörde bölüyor. Gerçi nerede az ki diyeceğim de neyse şu linkten Avrupa’da maaşlar için brüt ve net dönüşümünü kendi gözlerinizle görün de bana inanın 😉

http://www.parmentier.de/steuer/steuer.htm?wagetax.htm

Bu siteyi nasıl kullanacağınızı da çok soru gelirse detaylı anlatırım ama özetle Tax Category kısmına size en uygun tanımı seçin, yıllık veya aylık maaşınızı girerek hiçbir şey değiştirmeden hesaplatın.

Tax category kısmına da bekarsanız ve çocuğunuz yoksa `I` seçili bırakın, bekar ama çocuğunuz varsa `II` seçin, evliyseniz ama eşiniz çalışmıyorsa `III`, evliyseniz ve eşiniz de çalışıyorsa `IV`, .. vs gibi sizin durumunuza en uygunu seçin.

Güncelleme -2018-06

Gençler yukarıda verdiğim maaş hesaplama linki biraz geride kaldı. Asağıdaki link ile 2018 maaşlarını daha doğru hesaplayabilirsiniz. Vergi gurubu aynı şekilde belirleniyor, kilise vergisine hayır deyin, ve sonda HI add -on daki yüzdeyi bulunduğunuz bölgeye göre değiştirmeyi unutmayın(Mesela Münih Bayern bölgesinde ve orası için 0.9)

https://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php

Üyelik

25 yorum

 1. Merhaba,
  Güzel açıklamışsınız. Ben de yakın bir zamanda taşınmayı düşünüyorum ancak tek başına birinin ortalama masrafı kira dahil ne kadar olur tahmini bir rakam nedir?
  Cevaplarsanız çok sevinirim. Henüz karar aşamasındayım.

  • Teşekkürler 🙂 Avrupa’nın neresine taşınacağınıza göre fiyatlar değişecektir,birazdan bir link vereceğim oradan nereye taşınacaksanız (hayırlı olsun bu arada!) orası için fiyatları tek tek kuaförden, giyime, kiradan gıdaya görebilirsiniz. Ben kendi tecrübem olarak Münih’ten bahsedebilirim. Ama Münih Almanya’nın ve hatta Avrupa’nın pahalı şehirlerinden biridir mesela. Dolayısıyla masraflarda buna göre. Ve tabii harcamalar/tercihler kişiden kişiye değişiyor,örneğin 30m2lik daha çok öğrencilerin tercih ettiği herşey dahil (elektrik, su vs) 600 euro civarına tek oda stüdyo yerlerde var ama bir oda daha olsun, ya da en azından 40m2 olsun vs derseniz 1000-1200 euro civarına yerler buluyorsunuz. Aradaki farkda ciddi bir fark! Ama açıkcası kiradan sonra market alışverişi gibi diğer harcamalar daha uygun oluyor. Market alışverişiyle ilgili daha detaylı bir yazı yazacağım ama bence ayda 200 euroya temel gıda ihtiyaçları karşılanabilir. Şu linkten herşeye dair fiyatlar hakkından bilgi bulabilirsiniz: https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Munich

  • Merhabalar,
   Maalesef kendi dalım olmadığı için bu konuda bilgim yok, yanlış yönlendirmek istemem o yüzden cevap veremiyorum. Ama belki sertifikayı aldığınız yere Almanya/Avrupa denkliği olup olmadığını sormak bir cevap sağlayabilir.
   Teşekkürler,

  • Merhabalar,
   Maalesef bilmediğim bir sektör, bilmediğim konuda ahkam kesmek istemem 🙂 Ama internetten gördüğüm kadarıyla glassdoor.com, howtogermany.com gibi sitelerde bu konuda bazı bilgiler var, bu alanda Almanca bilmek de ön şartlardan olabilir deniyor, oralardan araştırmanızı öneririm,
   mesela 2 yıllık mekanik mühendisi için tahmini maaş yıllık 44-52 bin arası olur demişler, benim hiç bir fikrim yok, ne kadar doğru bilgi bilmiyorum. Bir de bu rakam vergisiz rakam, bu önemli çünkü mesela bekar ve çocuksuz bir kişiden %42ye kadar vergi kesiliyor o yüzden bu konuda bilgi ararken elinize geçeceği buna göre hesaplamanız lazım,
   `a mechanical engineer with work experience of two years. The most likely salary will be between €44,000 and €52,000 per year. In a small company it can go down to €38,000. In lucky cases it can increase to €65,000. (This level of income is taxed at 42 per cent for a single person. If you earn less, are married or have children the rate decreases.)`

 2. Merhaba iyi günler.Sağlık sektörüyle ilgim yok demişsiniz ama ben yinede size tahmininizi sorup bana söylenenin yanlış olup olmadığını öğrenmek istiyorum.Almanyada asistan doktor maaşları net 5000 euro denildi ortalama tabi.Sizce bu mümkünmü sadece tahmininizi sormak istiyorum

  • Merhabalar,
   Bavyera’da kiralar ucuz demenin doğru oldugunu düşünmüyorum, çünkü şahsen Bavyera’nin başkenti Münih’te yaşayan biri olarak ortalama 900-1100 euro arası kira bana ucuz gelmiyor. Bir de yazının başında belirttiğim üzere sadece kendi beyaz yaka tecrübem için deneyimlerimi aktarıyorum. ve Gece çalışması beyaz yaka işlerde sık rastlanan bir durum değil. Bu yazıda amacım Avrupa’da maaşlar nasıl konusunda genel bilgi vermek, yoksa detaya girecek olsak mesai saati avantajlarından yıllık izin sayısına bahsedecek bir çok konu var. Sevgiler,

 3. Almanya 1 saat batısında bulunan Mindelheim kasabasında bir şirketten iş teklifi aldım. Makina teknisyeniyim. Evliyim ve iki çocuğum var. 3500 eur brüt maaş uygun bir teklifmidir. Yaşam standartı için?

 4. meraba ben ingiltere yada almanyaya gitmegi planliyorum aylik maas ne kadara geliyor mesela bir firinci saat basina kac euro ?is saati cok islemek imkanin varmi yoksa is yerinin sana verdigi is saatinimi ncak islemelisin?

  • Merhabalar, maalesef sorularınız hakkında bilgim olmadığından cevaplayamıyorum. Bu yazı sadece kendi sektörümle ve Münih’e dair tecrübemden derlendi. Başka sektör ve lokasyonla ilgili hiç bir fikrim yok, yanlış yönlendirmek istemem.

 5. merhabalar,
  ben almanyaya yakin bir zamanda geldim ve yerlestim. turkiyedeki antidemokratik ortamdan uzaklasmak icin. matematik ogretmeniyim. ingilizce ders anlatmada 5 yillik tecrubem var. denklik ve sertifikalar icin IHK adinda bir sirketle irtibata gectim. duymusunuydur bu sirketi. onay verirsem denkligimi arastiracaklar. almanyada eyaletler arasi egitim kanunlarinda farkliliklar var. ingilizce ders anlatabilecegim okul veya ozel kurumlarla nasil irtibata gecebilirim. tavsiyeniz olursa cok sevinirim. farkli alanlarda da tavsiyeniz olabilir.

 6. selam, Almanyada bir otelin müdürlüğü teklifi aldım, çalışma vizesi uzun süreli alabilir miyim?
  Almancam alman dili edebiyatı mezunu olduğum için üst düzeyde. Aynı zamanda almanca öğretmeniyim.. Şansım nedir?

  • Merhabalar,
   Almanya çalışma vizesinin uzunluğu iş kontratınızın süresiyle yakın ilgili. Eğer geçici kontratınız varsa örneğin 1 yıl süreli gibi, genelde çalışma vizeniz de kontrak süresine göre oluyor. Eğer iş yeri ile anlaşmanız süresiz ise (yani geçici değil kalıcı), ilk sefer de 3-4 yıl arası veriyorlar diye biliyorum. Uzun süreli ya da kalıcı kontratınız olması ve iyi seviye Almanca diliniz olması tabii ki artı yine de tabii ki son söz konsolosluğun 🙂 Örneğin teklif edilen işin iş gücü açığı olan sektörden olması vs gibi başka kriterleri de olabiliyor.

 7. Merhaba Gezielciniz, ben inşaat mühendisiyim yeni bitirdim üniversiteyi. Almanyaya hem yüksek lisans için hemde çalışmak için gelmeyi düşünüyorum. İnşaat mühendisleri maaşları genel olarak ne durumda acaba? Ülkede inşaat mühendisinin bir değeri var mı? Özellikle yüksek lisans bitirmiş bir mührndis özel sektörde ne kadar maaş alabilir? Birde ben gerekli tecrübeyi kazandıktan sonra kendi şirketimi açmam türkiyede ki gibi kolay olur mu? Teşekkürler iyi günler

 8. Merhaba 2 yıllık makine bölümünü bu sene bitiriyorum inşallah ve Almanya’ya gelip orda yaşamak istiyorum bu sektör hakkunda biraz bilgi verebilir misiniz. Bilginiz yoksa da alman sitelerine bir göz atabilir misiniz ben hiç bir veriye ulaşamadım çok teşekkür ederim 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.