Azure Window Yıkıldı Denize Gömüldü!

Duydunuz mu Malta’nın simgelerinden Gozo adasındaki Azure Window yıkıldı ! 8 Mart 2017’de bir fırtına sonrası denize battı!

Geriye bunun gibi güzel fotoları kaldı. Benimki de 2 yıl öncesinden. Üzücü gerçekten, Azure Window (Mavi Pencere) yaklaşık 28 metre yüksekliğinde doğal bir taş köprü oluşumuydu. Bu şeklini 19.yyda aldığı düşünülüyor. Civarının da doğal özellikleriyle birlikte ilgi çekici görülesi bir destinasyondu. Filmlerde dizilerde de kullanılınca iyice ünlenmiş ve turistlerin de mutlak uğrak noktası olmuştu. Hatta benim de Malta gezimde en beğendiğim yerlerden biriydi.

Aslında sonradan öğrendim ki 2012 yılında zaten bir parçası çökmüş. Ama aşağıda öncesi ve sonrası fotolarından göreceğiniz üzere 2017 yılındaki fırtına ile Azure Window yıkıldı haberi bu sefer maalesef tam olmuş.

azure window yıkıldı

**Bu karşılaştırma fotoları bana ait değil

Ben burayı ziyaret ederken üstünde foto çektirenler kadar aşağıda yüzenler de vardı. Malta zaten özellikle deniz ve dalış turizmleriyle de öne çıkan bir yer. Tabii bir de İngilizce okulları ve kumarhaneleri ile. Kendisi de bir ada olan Malta’nın en ünlü adası Gozo adası ise güzel sahilleri, peynir,şarap gibi yerel ürünleri ve şirin kapı ve pencere süslemeleriyle ünlüyken, özellikle Azure Window lokasyonu Gozo adasının güzellik sembollerinden biriydi. Açıkcası Gozo adasını Malta’nın kendisinden daha çok sevmiştim itiraf edeyim!

Bu arada meraklılarına not, Azure Window mekan olarak kullanıldığı ünlü dizi ve filmler arasında Game of Thrones (dizi), Clash of the Titans (1981 ) ve The Count of Monte Cristo (2002) filmleri var.

Gitti Khalesi’nin evi gitti 🙁

Velhasıl hepsi suların altında şimdi. İnsanın bulunduğu bir yerin yok olmuş olması ilginç bir duyguymuş. Ama bir yandan da bana gerçekten ertelemeden bir seyleri yapmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Tabii bu modla yaptığım gezi planı sayısındaki artış orantılı! O yüzden bütçem için aynı olumlu ifadeleri kullanamayacağım 😀

Hayır o değilde artık bu noktada bu yazıyı yorumlarım ve hayatı sorgulamamla haberlikten çıkardığım için ancak Küba’ya daha fazla ertelemeden gitmek lazım geyiği sonlandırabilir!

Üyelik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*