Bosnjak Restoran

Balkan mutfağı gerek porsiyonları ile gerekse lezzeti ile gezginlerin sevdiği mutfaklardan.  Tamam yurt dışına çıkmak için bahane arıyorsunuz, vizesiz Balkanlara ucuza bilet de buldunuz gidin tabii, ama canınız İstanbul’da Balkan mutfağı yemek istedi, o zaman size bunun tam yerinden bahsedeceğim. Zaten adından kendini belli ediyor:  Bosnjak Restoran.

Gerçi tabelasında yazan resmi ismi The Bosnjak Mutfak ama halk arasında genelde benim kullandığım gibi Bosnjak Restoran olarak geçiyor 🙂

Bosnjak MutfakSaray Bosna mutfağından yemekler başta olmak üzere burada Balkanların bir çok lezzetini bulabiliyorsunuz. İlk aklınıza gelecek Cevapciciden böreklere, Sopska salatasından Begova çorbasına, kuru etten tuzlu kaymağa ve Trileçeye burada Balkan mutfağı listesindeki tüm “denenmeli”  yemekler mevcut.

Yemekler orijinaline uygun yapılıyor hatta börekte bile kaymak kullanıyorlarmış. Zaten bana söylendiğine göre yemekleri de Boşnak ablalar yapıyormuş!

Dekor Balkan havasını tamamlar şekilde, nezih ve güzel renklerin iyi kombinasyonuyla yapılmış. Dekorda dikkatinizi çekecek nokta eski Balkan ev objelerini de görecek olmanız. Bu da biraz daha samimi bir ortam sağlamış.  Çalan müzikler de yine Balkan yöresinden.

Bosnjak Restoran
Bosnjak Restoran – oklavaya sarılı menüler !

Menüyü de ilginç buldum. Şöyle ki menü oklavaya sarılmış olarak geldi! Güzel bir detay! Çeşitler bir sayfaya sığacak şekilde Balkan mutfağından özenle seçilmiş. Bosnjak Restoran menüsünde başlangıç, çorba, salata, ana yemek, tatlı olarak her kategori var. Bu arada bu oklavaya sarılı kağıttan menü olayını web sitelerine de taşımışlar, güzel olmuş 🙂

Bu arada eğer şanslıysanız ya da işi şansa bırakmayıp önceden rezervasyonla ayarlarsanız 3-4 saat pişerek sunulan tandıra da denk gelebilirsiniz. Ama bu yemek en az 2-3 kişi gidecekseniz söylemesi daha anlamlı.

İlk şubesi Eylül 2014’de Etiler’de açılan Bosnjak Restoran, şu an ikinci bir şubeyle Karaköy’de de hizmet veriyor. Lokasyonlardan anlayacağınız üzere çok ucuz olmayan bir yer.  Hele eğer Balkanlara gitme fırsatınız olduysa oradaki ucuz fiyatları bilince ilk başta buradaki fiyatlar çok gelecektir! Ama İstanbul’da bu lokasyonlardaki nezih restoranlara göre düşünürseniz fiyatlar çok yüksek değil aslında.

Gezielcimiz anladık güzel he, fiyat ver diyenler çatladınız di mi, fiyata göre düşünmeyin önce bir sunulana bakın yaaa 🙂

Begova çorbası 14 tl, Cevapcici 29 TL, Sopska salatası da 14 TL civarındaydı diye hatırlıyorum. (Nisan 2016, Etiler).

The Bosnjak MutfakYemekler öncesinde ortaya ekmek ajvar ve kaymak getirdiler. (Zannedersem bunun için de bir kurver ücreti ekleniyor)

Belgrad’da ne yenir yazısından hatırlayacağınız üzere fiyatlar Balkanlarla kıyaslanacak düzeyde değil ama İstanbul’da iyi bir restoranda bir porsiyon köfteyi 25 TL altına yeme şansınızın da kalmadığını hatırlatayım. Hele Etiler veya Karaköy gibi lokasyonlarda. Bu anlamda ben fiyat dengesini “İstanbul” koşulları için iyi buldum. Kaldı ki buradaki servis, ortam, kullanılan malzemeler ve lezzet olarak beklentinizi karşılıyor.

Bu arada bu işletmenin sahibi Mithat bey (Mithat Erdem) Nusr ‘et’ in de kurucularından.  Ve kendisi menu ve dekorla bizzat ilgilenmiş.

Adres:

Etiler, Nisbetiye Cd No:104, 34337 Beşiktaş/İstanbul

Tlf: 0212 287 07 23

Üyelik

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*