Diageo Barmen Club Masters Finalistler

Bu sene kokteyl yılı olacak diye duymuştum ama biliyorsunuz deliye her gün bayram misali bana her yıl kokteyl yılı 😀 Diageo Barmen Club Masters yani kısaca DBC Masters finalistleri de belli olmuşken, bu listeyi yakından incelemek şart oldu. Şu bir gerçek ki “mixology” kavramına artan ilgi ile birlikte kokteyller gün geçtikçe popülerlik kazanıyor. Bence yaratıcı ve yeni tatlar yaratma konusunda, sunum konusunda farklı lezzet deneyimleri yaşattıkları için daha da iyi yerlere gelmeliler.

Diageo Barmen Club Masters
bu da “zombie”, ben yaptım biliyonuz mu 🙂

Gerçekten şaşırtıcı şeyler karşınıza çıkabiliyor hatta geçenlerde dondurulmuş sebzeler içerisinde sunum gördüm ama durun bakalım şimdi oraya gelmeden önce paylaşmam gereken bir kokteyl var!

Adı “The Secret Garden” yani saklı bahçe anlamına geliyor. Kokteylin yaratıcısı Diageo Barmen Club Masters (kısaca DBC Masters) finalistlerinden Anılcan Safa.  DBC Masters Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel barmen platformu ve en kapsamlı barmen yarışması olarak biliniyor. İlk etaba katılmaya hak kazanan 50 barmen ile başlayıp en trend kokteyl yaratmak için yarışmak üzere 10 finalist ile devam ediyor. 10 finalisti nerelerde bulabileceğinizi aşağıda yazdım, bu listeye dikkat millet bence 2016 yılının denenmesi gereken tatları olarak düşünebilirsiniz. Çoğunluk İstanbul’da olsa da, İzmir ve Muğla gibi şehirlerden de finalistler var. Yarışma hala devam ediyor, o yüzden geç kalmadan hepsini deneyip favorinizi sosyal medyadan desteklemek isteyebilirsiniz, çünkü trend olmak da değerlendirme noktalarından biri 🙂 Ben finaldeki tüm isimleri deneme listeme aldım bile 😉 Bu arada kazanan ilk 3 finalisti Londra’da bir haftalık eğitim bekliyor.the secret garden

Efenim gelelim bu finalist kokteyllerden biri olan The Secret Garden’a. Bu kokteyl yarışmanın “işte size rastgele malzemeler şimdi 15 dakika içerisinde bundan bir kokteyl çıkartın” kısmından doğan bir lezzet. 15 dakikada nasıl böyle bir karışım, böyle bir sunum çıkmış işte o da zaten barmenin farkı 🙂 Daha çok limon, lime (misket limonu), portakal, mandalina gibi fresh tatlar ağırlıklı bir bahçe karışımı ile  votka bazlı bu kokteyli geçen hafta bizzat yerinde Anılcan’ın yönlendirmeleriyle bir workshopta kendi yaptığım(!) versiyonu ile denedim. Ve dedim ki sıfır kokteyl deneyimi olan benden bile bu lezzette bir şey çıkıyorsa gerçekten olmuştur bu kokteyl 😀 Tabii ben süslemesini çok iyi beceremedim o yüzden kendi yaptığımın yanına orjinal sunum fotosunu da koyuyorum. Bu arada fiyatını merak edenler için şubat 2016 itibariyle 30 TL .

Aynı workshopta (bu arada workshop düzenleyen keyifadami.net) bu özel kokteyl “The Secret Garden” haricinde 3 farklı kokteyl daha yaptık ve hepsi gayet başarılı oldu, özellikle “zombie” nin bardağına bayıldım 🙂 (Bu bardaklar yurtdışından özel getirilmiş ama aynısı olmasa bile benzerlerini Paşabahçe’de bulabilirsiniz.)

Diageo Barmen Club Masters

Diageo Barmen Club Masters Finalistleri (2015)

Bu arada bu arkadaşları yakından tanımak isteyenlere şu röportajı okumalarını öneririm.

SERHAT İLERİ – 5 Cocktails & More – İstanbul

OKAN GÜNEY – İndigo – İstanbul

ÖZHAN ZENGİN – Joker NO 19 – İstanbul

BERAN TUNCAY – Lacivert – İstanbul

ONUR BALK – BiBuçuk – İstanbul

MEHMET KEMAL AKŞAN – 1888/İzmir

ALİ RIZA KETENCİ – Marriot Hotel Şişli/İstanbul

ANILCAN SEFA – Hyatt Regency Hotel Ataköy/İstanbul

BAHATTİN AYDIN – Kepler Social House – İzmir

ÇAĞATAY ERCAN – Geyik Muhabbeti – Muğla

Üyelik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*