Dünya’nın en nadir makarnası! Su Filindeu

Dünya’nın en nadir makarnası derken kastettiğim yapmasını şu an sadece 3 kişinin (aynı aileden 3 kadın) becerebildiği ve ünlü şef Jamie Oliver ve ünlü makarna markası Barilla’nın merakla gidip inceleyip sonunda yok biz bunu yapamayacağız diye pes ettiği Su Filindeu –anlam olarak en yakın  Tanrının iplikleri diye çevirebileceğim makarna!

Makarna bence inanılmaz harika bir yemek çünkü genç yaşlı, zengin, fakir herkesin sofrasını en iyi şekilde kurdurabiliyor ve çeşitleri hele soslarla beraber inanılmaz farklılaşıyor. Çok da sevdiğim bir yemek olunca böyle ilginç bir haberi duyduğumda baya ilgimi çekmişti. İlk duyduğumda Dünya’nın en nadir makarnası denecek kadar özelliği ne ki acaba diye çok merak etmiştim. Ben öğrendim şimdi, gelin size de anlatayım biraz birlikte şaşıralım sonra bakalım kimler yemek için gaza gelip yemeye gitmek için bilet alacak 😉Dünya’nın en nadir makarnası

Sanırsam bu makarnayı yiyebileceğiniz yerin İtalya olduğunu söylediğimde kimse yadırgamayacak! Su Filindeu yemek için gitmeniz gereken yer Akdeniz’deki en büyük ikinci ada Sardinya adası (İngilizcesi Sardinia, İtalyancası Sardegna). Bu arada Akdeniz’in en büyük adası Sicilya, bunu merak ettiği halde Google’a gitmeye erinenlere selam olsun!

Dünya’nın en nadir makarnası özellikleri neler?

Bu makarnanın en büyük özelliği aslında tarifi gizli değil ama yapımı inanılmaz zor, beceri, deneyim ve sabır istiyor. Malzeme olarak sadece 3 şey kullanılarak hazırlanıyor: irmik, su ve tuz. Ama bunu hamur haline getirildikten sonra sıkı durun tam 256 mükemmel eş uzunlukta ipince tel haline getirilip sonrasında daha daha uzatılıyor. Bitmedi sonra bu uzun teller yuvarlak bir sini üzerine sağlı sollu 3 kat olacak şekilde yerleştirilip güneşte kurutuluyor. Daha sonra parçalara bölünerek yemekte kullanılıyor. Kullanıldığı yemek ise koyun peyniri ve koyun suyundan çorbalı oldukça besleyici bir yemek.

Eskiden- yaklaşık 300 yıldan beri -bu yemek öyle herkesin de kolay ulaşacağı bir yemek değilmiş, sadece San Francesco feast diye geçen mayıs ve ekim aylarında belli zamanda bir tür dini güzergahda hac görevi gibi 33 kmlik yolu katedenlere yolun sonundaki bu durakta bir nevi ödül olarak verilen bir yemekmiş.  Neyseki şu an bu makarnayı yemek için sizin de belli tarihte gidip 33 km yürümenize gerek yok, tarihte ilk kez bu makarnayı bu festival ödülü haricinde yeme fırsatınız var. Şu an bu makarnayı bölgedeki 3 restoranda daha bulabilirsiniz:  Al CiusaIl Rifugio and Agriturismo Testone.

Restoranlarda bu makarnayı farklı yemekler olarak da bulabiliyorsunuz, ve ünü artık duyulduğundan Avrupa’dan özellikle sırf bu makarnayı yemeye gidenler varmış.

Bu arada bu makarnayı sadece 3 kişinin yapabildiğinden bahsetmiştim, Dünya’nın en nadir makarnası Su Filindeu , Abraini ailesinin özel tarifi. Bu tarif ailenin kızlarına nesilden nesile aktarılıyor şu an 60 küsür yaşındaki Paola Abraini özellikle bu makarnayla ilgili röportajlarda yer alan isim. Ünlü şef Jamie Oliver 2 saat bu makarna yapımını öğrenmeye çalıştıktan sonra pes etmiş ama zaten bu uğraşı yılların becerisini gerektirior. Paola’ya bir çok insan sen tarifi tam vermiyorsun gizli bir şeyin var deyince ellerini gösteriyormuş ve işin sırrı bu diyormuş 🙂 Bu kadar sade birleşen olunca olay hamuru nasıl kıvamlı hale getirdiğiniz ve bunu tutturmak yıllar yıllar alıyormuş, Paola avuç içi yağının bile etken olduğunu söylüyor.

Açıkcası bu makarnayı merak edenler çok da gecikmeden deneseler iyi olur çünkü ailenin kızlarından bunu bilen hem az hem de aileleri gibi bu dedikasyonu gösterecek ilgileri yok. Paola ablamız başka ailelerden kişilere de öğretmeye çalışmış falan ama ne kadar emek gerektirdiğini görünce öğrenciler tekrar gelmez olmuşlar!

Hi guys check out my new series of "Super food" now on channel 4. 8pm big love hope you enjoy it jox x x xx

A post shared by Jamie Oliver (@jamieoliver) on

O yüzden şu an bilip yapanların da en gencinin 50li yaşlarda olduğunu düşünürsek Dünya’nın en nadir makarnası Su Filindeu yemek isteyenlerin sohbetinde bileti hemen almak lazım muhabbetlerinin “Küba bozmadan gitmek lazım” la aynı ayarlarda olacağını öngörüyorum!

Dünya’nın en nadir makarnası ünvanı nereden geliyor?

Dünya’nın en nadir makarnası olma ünvanı ilgi çekmek için değil, gerçekten bir ünvan ve şuradan geliyor; Slow food International’ın nesli tükenen hayvanlar gibi kaybolmaya yüz tutmuş mutfak lezzetleri listesi var. Bu listedeki 3844 lezzetten, yapılması en az kişi tarafından bilinen makarna bu Su Filindeu olunca o yüzden Dünya’nın en nadir ve en kaybolmaya yüz tutmuş lezzeti olarak bahsediliyor olmuş. Üstüne Barilla ve Jamie Oliver gibi ünlü marka ve isimlerden de biz denedik olmadı açıklamaları gelince özel yemek arayanlar arasından iyice duyuldu.

Dediğim gibi şu an lokal restoranlarda da bulabileceksiniz ama asıl festival zamanı ne zamandır, tam zamanında görmek denemek istiyorum diyenler için 1-9 Mayıs ya da  1-4 Ekim tarihlerinde San Francesco kilisesinin önündeki uzun hacı kuyruğunu görürseniz doğru yer ve zamandasınız demektir.

Bir de bu makarnayı yiyebileceğiniz 3 restorandan bahsettim, şu bilgiyi de ekleyelim  Al Ciusa daha üst sınıf restoran ve orada bu makarnanın klasik yemeği değil de mürekkep balıklı ve ödül almış başka bir versiyonu sunuluyor bundan da haberiniz olsun.

Valla ben de şahsen İtalya’ya gitmek için her zaman bahane arıyorum zaten Dünya’nın en nadir makarnasını yemeyi çok fena not ettim,  Küba biletinden sonra gideceğim 😀

Benden önce gidenleriniz olursa, ya da çoktan deneyenleriniz varsa lütfen yorumlarda deneyimlerini bizlerle paylaşsınlar. Pek tabii başka sorusu, yorumu olanları da bekliyorum!

**İlk kez bir gezi yazısında bana ait olmayan fotolar kullandım! Umarım kendi fotolarımla yer değiştireceğim zaman gelir :p Foto sahipleri kullanmamı istemiyorlarsa bana ulaşsınlar lütfen.

Üyelik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*