Japonya’da nerede kalınır?

Japonya’yı ziyaret edenlerin en büyük gideri konaklama olacaktır. Japonya’da nerede kalınır sorusuna cevap olaraktan tüm alternatifleri yazdım çünkü uçak paranızdan geri kalanını, yanına gidecek eş dost akraba ayarlamadıysanız buraya yatırıyorsunuz!

Japonya’da normalde alışık olduğumuz sadece az yıldızlı çok yıldızlı, küçük-büyük otellerin dışında kapsül otel, han tipi otel (ryokan), aşk oteli, internet cafelerde oda tutmak gibi çeşitler de mevcut ki birazdan bahsedeceğim. Seçeneklere, bütçenize ve nasıl bir deneyim yaşamak istediğinize göre size en uygununa buradan karar verirsiniz. Fiyatları fikir versin diye örnekledim, ne kadar önden aldığınız, merkeze ne mesafeden aldığınız ve bir kampanyaya denk gelip gelmediğinize göre tabii ki değişir!

1000 yen yaklaşık 25 tl gibi düşünün.

Shinjuku Kuyakusho-mae Capsule Hotel
Shinjuku Kuyakusho-mae Kapsül Otel, foto: japanican.com

1-Kapsül Oteller:

Bu konsep merkezi bölgelerde geç saatlere kadar çalışan iş adamları evlerine gitmek için çok yorgun olduğundan ve sadece uyumak için bir yere ihtiyaç olduğundan çıkmış. Ama artık popüler sayılabilecek bir Tokyo atraksiyonu ve turistler için iyi bir alternatif.  Zaten muhtemelen Japonya’da merkezde en ucuza uyuyabileceğiniz tercih. Ama dikkat edin uyumak dedim sadece, çünkü gerçekten bir kapsülden bahsediyoruz, içine giriyorsunuz ve uyuyorsunuz! Ayağa kalkacak bir yükseklik yok ama yatak üstünde oturabilirsiniz 🙂 Hemen dudak bükmeyin çünkü genelde merkezi yerlerde bulunuyorlar ve gecelik 1500 -6000 yen civarı Japonya için çok uygun fiyatları oluyor. Üstelik son yapılanların sundukları diğer hizmetler ve ortak alanların konfor ve temizlik açısından güzel oluşu ile düşündüğünüzden çok daha rahat. İçine girince o kadar da küçük gelmiyor. Bence bir gecelik de olsa Japonya’ya özel denenmesi gereken bir tecrübe. Ortak alanlar, banyo, çamaşır odası vs gerçekten büyük otellerle kapışabiliyor. Merkezde ucuz ve aslına bakarsanız sadece uyumak için ihtiyacınız olan yatak, dolap ve tv kombinasyonuna sahip bir seçenek olması sebebiyle kapsül oteller iyi bir seçenek. Tabii kapsül otelin de en ucuzuna giderseniz onlarda mantık en az yere en çok adamı nasıl sığdırırım olduğundan bazen kapsüller sadece perde ile de ayrılmış olabiliyor (ki bu da siz yan taraftan gelebilecek horlama seslerine karşı savunmasız bırakabilir). Abartmayın hiç değilse gecelik 3000-4000 yen civarında yeni yapılanlara gidin.

Japonya sokak2-Love Hotel:

Şimdi efenim en sık rastlayacağınız otel tipi olmasına rağmen sevgi oteli diye çevirmek fazla iyimserlik olur. Buralar daha çok birlikte olmak isteyen çiftlerin kiraladığı yerler. O zaman neden bahsediyorsun dersen, iki sebebi var; 1-amacınız bu değilse yanlışlıkla girmeyin 🙂 2-  Japonya’da ilginç bir şekilde love hotel kavramı sadece yer arayan genç çiftler, kaçamak ilişkiler için değil aileler tarafından da tercih ediliyor o yüzden bahsediyorum! Siz ailenin ne işi var, demeden önce açıklayayım, şöyleki Japonya’da evler genelde küçük, özellikle çocuklu, dedeli, neneli evlerde anne-babalar biraz özel hayat için love hotelleri tercih ediyorlar. Bu yüzden de baya yaygınlar. Bazıları o kadar popüler ki haftasonları rezervasyonları pazartesinden dolmuş olabiliyor!…Kaç milyar dolarlık bir endüstri arkadaşlar bu ciddiye almak lazım 🙂 Çünkü çoğunda fantezilerini tatmin etmek isteyenler için özel dekorasyonlar var, hello kitty konsepli, metro içi şeklinde döşenmiş, ofis temalı, okul temalı, boks ringi konsepli gibi çok çeşitli versiyonlara rastlayabilirsiniz. Genelde saat üzerinden oda tutuluyor buralarda, yani gecelik değil de daha çok bir kaç saat dinlenmelik otellerdir. Gece kalış fiyatları daha çok 22.00’den sonra başlar, genelde odalarda atıştırmalık yiyecek-içecekler, duş, kareoke makinaları, kostümler, titreşimli yataklar da bulunur. Japonlar otomatik makineler ülkesi biliyorsunuz o yüzden bu love otellerde seks oyuncakları otomatına rastlarsanız da tabii ki şaşırmayacaksınız! Dinlenmek 4000-6000 yen arası iken kalmak 10.000 yen üzerine yakın oluyor.

japanese love hotel thema
ya tabii ki love oteller arasında Batman teması olan da var arkadaşım this is Japan, her şey olur!

3-Hotel:

Merkezi bir konumda olanları genelde ortalama 6000-10000yen civarı tutuyor, küçük ama en azından banyosu ve çoğu zaman interneti var diye avunabilirsiniz. Biraz daha uzaklaştıkça fiyatlarda da dramatik düşüşler görülebiliyor. Yine de yerel otellerde 4000yenin altında fiyat önerenlere tam olarak ne önerdiklerini sormanızda yarar var çünkü muhtemelen size oda falan değil sadece uyuyacak kadar yer öneriyorlardır 🙂 Ki bu tarz oteller genelde otel falan değil bildiğimiz yurt misali 10 kişi bir odada kalınan 4-gençlik hostelleri oluyor.

5-Ryokan:

İşte gerçek bir Japonya deneyimi. Han tarzında geleneksel Japon otelleri diye geçer. Ryokan deyince ilk akla gelen onsen- açık ve ya kapalı banyolardır. Gerçekten eski usul geleneksel olanları ve ya modern ve lüks mimaride olanları vardır. En az 8000 yenden başlarlar ki 50.000 yene kadar çıkmışları da vardır. Bir de o kadar para verdikten sonra şaşalı bir yer beklemeyin, konsep sadelik ve duru güzelliktir. Bence bütçesi elverenler mutlaka konaklamalı. Bu tarz yerlerde orada verdikleri kimonoları giyip han yemeklerinden tatmak, onsenlerinde rahatlamak Japonlar için bile özenilen bir tatil planı. Yemekten önce açık havada sıcak suya girmek, sonra yukata (yazlık kimono) ile odanızda mevsime göre özenle seçilmiş yemekleri tatmak sonra bir daha banyo yapmak, gerçek “Futon” da uyumak şartlarınız elveriyorsa yaşamanız gereken bir deneyim. Yalnız buraların bazılarında kendilerinin has kurallar da olabiliyor, genelde 17.00ye kadar hana varmış olmanız,  içerde ayakkabı ile dolaşamamanız gibi.

ryokanBir de ilgilenenler için dünyanın en eski otel işletmesi de Japonya’daki Hoshi Ryokan,  39 nesildir aynı aile tarafından işletiliyor! 

Aslında yemekler daha sade olsun ben kendi yatağımı kendim sererim diyorsanız 6-Minshuku denilen daha ucuz versiyonları da mevcut onlarda ortalama 3000-5000 yen arası hizmet veriyorlar.

Daha da alternatif derseniz eğer önceden randevu almışsanız 7-devlet idaresindeki misafir loncalarında da müşteri olarak kalabilirsiniz. Bunların fiyatları da uygun olacaktır, özellikle minshuku fiyatına daha geniş bir odada kalıyor olabilirsiniz.

Ya da daha farklı bir Japonya deneyimi için 8-tanrı misafiri modunda budist tapınaklarda kalabilirsiniz. Yemekler muhtemelen etsiz olacaktır ve bazı yerler yabancıları kabul etmekte çekimser davranabilir ama deneyin şansınızı ne olacak. Hem ucuz olur hem de tapınak etkinliklerine katılma şansınız olur, size meditasyon öğretecek bir sensei bulursunuz belki 🙂

9-Kamp yapmak da bir alternatif tabii, bir sürü kamp alanı bulabileceğiniz gibi, erkenden toplarım çadırımı diyerek mevcut seçeneklerinizi de çoğaltabilirsiniz,

Ama en ucuzu ne derseniz orada küçük bir oda gibi kiralayabildiğiniz 10-internet cafeler ve 11-dışarda uyumayı bir seçenek olarak önerebiliriz. Merak etmeyin Japonya suç oranı en düşük ülke, hırsızlık bile sık rastlanan bir şey değil. Hem nojoku denilen bu tarzda kalıyorsanız diğer nojokularla ilginç muhabbetlere girebilirsiniz, sadece yakınlarda bir genel tuvalet olmasına dikkat edin, zaten banyo gibi genel ihtiyaçları karşılamak  Japonya’da çok kolay. Etraf çeşitli açık hava, normal vs duş-banyo tesisleri ile dolu, ve uygun fiyatlara, üstelik günlük kullanacağınız miktarda diş macunundan, iç çamasırına kadar herşeyi makinalardan bozuk para ile alabilmeniz mümkün.

Tabii ben size bir de 12-Coachsurfing ve 13-Air Bnb şeklinde parasız ve paralı olarak orada yaşayanların evinde konaklayabileceğiniz iki alternatiften de bahsetmeliyim. Ama şimdilik kendi sitelerine baksanız daha iyi ben ayrıca bir ara yazacağım ;).

Godzilla vs hotel
Otel pencerenizden acaip manzaralar görebilirsiniz!

14-Gaijin Evleri:

1 ay ya da daha fazla kalacaksanız, oteldense yabancı evleri denilen formatta bir yer tutmak kesinlikle daha ucuza gelecektir. Gerçi bu evlerin hemen hemen hepsi Tokyo civarında ve bazıları gerçekten kötü durumda olabiliyor ama sırf yabancılara kiralanmak için yeni yapılanlar da var.

Aşağıdaki isimler en bilinen iki yabancı evi şirketlerine ait:

Sakura House

Oak House

15-Apartman:

Apartman kiralamak istiyorsanız gerçekten bizim devlet dairelerini aratmayacak bir bürokrasi ile uğraşmanız gerek ve size kefil olacak bir Japona ihtiyacınız var. Kefil olacak kişinin bu yabancı evi yıksa batırsa ve hesabı ödemezse bana gelin ben öderim diyecek birisi olması gerekiyor.Üstelik bir sürü hava civa parası ödemeniz gerekiyor ki bu nerdeyse ilk girişte 4-10 aylık kiraya denk geliyor ve sadece depozitoyu geri alabiliyorsunuz…. Son dönemlerde haftalık kiralamalar da yaygınlaşmış ama uzun bir süre kalmayacaksanız değmez.

Daha da alternatif isteyenlere yok artık kardeşim demek istiyorum 🙂

 

Üyelik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*