Takumi Ramen – Münih’te nerede ramen yenir diye düşünmeyin!

Japon mutfağı denilince ilk akla gelen suşi olsa da, nasıl ki biz her gün döner kebap yemiyorsak (yiyen varsa da azcık kıskanmadım değil :D), suşi aslında Japon mutfağının çok küçük bir kısmı. Şimdi Japon Sakura teyzenin yaptığı yemeklere girmeyeceğim ama suşiden sonra en bilinen Japon yemeği ramen olur desek yanlış olmaz herhalde :). Burada bahsedeceğim Takumi Ramen ise ramen yemek için en doğru adreslerden biri.

Münih’te nerede ramen yiyebilirim diye sorduğumda (evet seviyorum :)), bana orijinali gibi çok güzel diye överek önerenin bir Japon olması itibariyle Takumi Ramen için daha gitmeden pozitif ön yargım ve haliyle beklentim oluştu.

Kalabalık olabildiğini duyduğumdan akşam üzeri biraz erken gideyim dedim. Ki buna rağmen kalabalıktı ama tek kişi olduğumdan masa olmayan bar stili yerler vardı, orada yer bulabildim.

Gyoza at Takumi Ramen Munich

Önden Japon restoranlarında vazgeçilmezim olan “Gyoza” söylemeden duramadım tabii. Gyoza nedir derseniz -bakınız fotoda var- küçük içi dolu olan ince hamurdan atıştırmalıklar gibi düşünebilirsiniz. Buharda ya da kızartılmış olabiliyor, genelde sebze, tavuk, ördek, veya karidesli tercih edebiliyorsunuz. Bir kere örneğin Takumi Ramen gibi bir Japon restorana gittiğinizde eğer tüm çalışanlar Japonsa bunu iyiye işaret olarak yorumluyorum 😀 Neden derseniz bir yerin mutfağını o yerin yerlileri en iyi bilir gibi çok da haksız olmayan tecrübeyle de cilaladığım bir yargım var. Zaten Japoncamı konuşturmaya yer arıyorum oh verdim siparişimi Japonca Japonca 😀

Bu arada Ramen nedir kısaca tanımlarsak ramen çeşitli malzemelerle zenginleştirilmiş lezzetli bir çorba içerisinde noodle (Japon ince uzun makarnaları) ve üstüne keyfinize göre ilave genelde et parçacıklarından oluşan oldukça besleyici ve lezzetli bir yemek. Ramenin asıl ustalığı taze ve kıvamında noodle ile ona yakışan çorba yoğunluğunu yakalamak diye özetlenebilir.Ramen at Takumi Ramen Munich

Takumi Ramen menüsüne baktığımızda gayet çeşit sunduklarını görüyoruz. Çorbanın ana maddelerinden misonun bile çeşitlerini yazmışlar, onu da seçebiliyorsunuz bu da artı puan. Ama çoğu yere göre önemli bir farkları var. Takumi Ramen esas malzemelerden olan noodlelarını bildiğin direk Japonya’dan getirtiyor. Sanırsam Japonya’dakiler gibi hissettirmesinin en önemli noktalarından biri bu. Yoğun çorbasını yapmak için de iyi malzeme kullanıp ustalıkla birleştiriyorlar.  

Zaten içerde şeflerin çalıştığı yer camla ayrılmış o yüzden onları yemeğinizi yerken izleye de biliyorsunuz. Ve güle oynaya keyifle çalışmalarından hem tecrübeli oldukları hem de yaptıkları işi sevdikleri belli 🙂 Bu arada ramen fiyatları 10-12 euro arasında değişiyor. (En düşük 9.80 en yüksek 12.80 –>2016 ve 2017 fiyatları)

Bir de mesela bir yazı asmışlardı, noodlelar çorba içinde fazla bekleyince kalitesi düştüğünden şu mesafeden uzağa servis yapmıyoruz kusura bakmayın gibi, buna dikkat ediyor olmaları da ekstra hoşuma gitmişti.

Özetle Münih’te ramen yiyecek bi yer arıyorsanız Takumi Ramen ilk aklınıza gelen yerlerden olmalı. Bu arada ben ayrılırken kapısında kuyruk oluşmaya başlamıştı bile o yüzden gidiş zamanınızı mümkünse rezervasyon ile değilse erken giderek ayarlayın 🙂

Bu arada ek not Takumi Ramen Avrupa’nın başka şehirlerinde de şubeleri olan bir yer.

 

Takumi Ramen Münih adres:

http://www.takumi-noodle.com/

Heßstr.71 80798 München
(En yakın metro durağı  U2 Thersienstr)

 

Üyelik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*