Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır? Avrupa çalışma vizesi kolay alınır mı?

Avrupa Birliği ülkelerinden birinden çalışma vizesi aldığınızda bu genelde diğerlerinde de geçerli oluyor. Ben bu yazıda Almanya çalışma vizesi nasıl alınır onu anlatacağım. Her ülkenin çalışma vizesi süreci farklı olabiliyor. O yüzden örneğin Fransa’da iş bakıyorsanız en iyi ve doğru bilgiyi Fransa büyükelçiliği sayfasından bulursunuz.

Ben kendi tecrübemi anlatacağımdan bu işlemleri 2016 başlarında yaptığım için o zamanki bilgiler ve sürece göre anlatıyor olacağım. Lütfen bunu dikkate alarak okuyun. Almanya için de geçerli en güncel bilgiyi lütfen Almanya büyükelçiliği sayfalarından bakın.

Almanya için süreç benim için şöyle gerçekleşti. Öncelikle elinizde bir iş kontratı teklifi olmalı. Yani Almanya’daki bir firma sizi işe almak istemeli ve bu yazılı iş kontratı dokümanı olarak tarafların imzalarıyla elinizde olmalı. Demem o ki önce vizeyi alıp iş aramıyorsunuz, önce iş arayıp iş bulduktan sonra vize alıyorsunuz gibi bir durum var. (Bkn Avrupa’da nasıl iş bulunur?)

Avrupa'da maaşlar nasıl
Müüünniiihhhh seniii yeniceeeemmmm!

Haliyle sonrası sadece prosedür.

Her hâlükârda işlemleri Türkiye’deki Alman konsolosluklarından başlatmanız gerekiyor. Almanya çalışma vizesi nasıl alınır için bu kısım çok önemli değil en önemli nokta, çünkü benim bir arkadaş direk gitti oradan yaparım diye olmadı. Sırf bunun için geri gelip başvuruyu Türkiye’den başlatmak zorunda kaldı.

Türkiye’deki Alman konsolosluklarından önce aracı firma yoluyla randevu alıyorsunuz. Randevu aldıktan sonra size e-mail ile hazırlamanız gereken belge listesi iletiliyor. Anlamadığınız kısımlar olursa telefon ile de yardım alabiliyorsunuz. Randevu ücretli.  Randevu günü hazırlamanızı istedikleri belgelerle konsolosluğa bizzat gidiyorsunuz. Belgeleriniz tamamsa işiniz bitti. Başvurunuz alınıyor, zaten bir süre sonra normal vize sürecindeki gibi vizenizle beraber pasaportunuzu geri alıyorsunuz.  Geri kalan işlemleri Almanya’ya gittikten sonra halledebilirsiniz. (O kısım biraz uzun Almanya’ya taşındığınızda yapmanız gereken işleri ayrıca şurada Almanya’da ilk günler kısmında yazdım)

Yine normal vize sürecindeki gibi red alma ihtimaliniz var ama açıkçası çok özel bir durumunuz yoksa iş kontratı olup, belgeleri tam olanda bu risk düşük.

İstedikleri belgelere gelince,

Başvuru belgesi – başvuru deyip geçme baya bilgi istiyorlar.

İş kontratı – ki bu kontratta şu bilgiler net belli olmalı ( Almanya’daki işveren (adı, adresi),  Almanya’daki çalışma yeri (posta kodu), İş ilanı ve görev tanımı, Çalışma biçimi: Tam zamanlı veya yarı zamanlı, Avro olarak yıllık brüt maaş)

Üniversite denkligi (Bu aslında hem kolay hem zor. Çünkü şu siteden üniversitenize ve bölümünüze denk gelen bir şey olup olmadığını bulmanız ve varsa çıktısını almanız yeterli. Ancak site sadece Almanca dilinde çalışıyor. O yüzden eğer siz bilmiyorsanız Almanca bilen bir tanıdığınız varsa yardımcı olmasını rica edin olmadı Google Translate :))

2 adet vesikalık biyometrik fotoğraf

Pasaportunuz

İşinizle alakalı olabilecek diploma, sertifika gibi belgeler

Almanya’ya giriş tarihiyle işe başlama tarihi arasındaki süreyi kapsayan seyahat sağlık sigortası

Ikamet Yasası’nın 54. maddesine göre basvuru sahibinin el yazısıyla imzalanmıs 1 adet

açıklama yazısı  –>Bu madde ne yaw deyip paniklemeyin, ayrı bir şey almanıza gerek yok. Normal başvuru formunda bu isimde bir  kısım var orayı doldurup imzalamanız yeterli

Vize ücreti (60 euro)

Ama tabii ki sizden ek belgeler de istenebilir. Bunlar genelde std da istenen belgeler.

brut-net
Ayda 10.000 brütten 5599 kalıyo yaw şaka gibi…

Eğer maaşınız belli bir tutarı geçiyorsa çalışma vizesi yerine `Mavi kart` (Blue kart) başvurusu yapabiliyorsunuz. Mavi kartın daha kısa sürede kalıcı oturum hakkı alabilmenizi sağlaması gibi önemli bir artısı var. “AB Mavi Kart”ın verilmesi için şart yıllık brüt maaşın en az 49.600 Avro tutarında olması. Fen bilimi, matematik, mühendislik, doktorluk ve bilgisayar uzmanı gibi aranan mesleklerde, yıllık brüt maaşın en az 38.688 Avro tutarında olması da yetiyor. Ama bu rakamlar 2016 yılı için, her yıl yeniden belirleniyor. Bu arada bu maaşın net olarak neye denk geldiğini hesaplamak için su siteyi kullanabilirsiniz.

http://www.parmentier.de/steuer/steuer.htm?wagetax.htm

Bu siteyi nasıl kullanacağınızı da çok soru gelirse detaylı anlatırım ama özetle Tax Category kısmına size en uygun tanımı seçin, yıllık veya aylık maaşınızı girerek hiçbir şey değiştirmeden hesaplatın.

Tax category kısmına da bekarsanız ve çocuğunuz yoksa `I` seçili bırakın, bekar ama çocuğunuz varsa `II` seçin, evliyseniz ama eşiniz çalışmıyorsa `III`, evliyseniz ve eşiniz de çalışıyorsa `IV`, .. vs gibi sizin durumunuza en uygunu secin.

Umarım Almanya çalışma vizesi nasıl alınır sorunuza biraz yardımcı olabilmişimdir. Tekrar en doğru ve güncel bilginin resmi sayfalarda olacağını hatırlatayım.

Ek not: Almanya çalışma vizesi nasıl alınır sorusuyla ilişkili olarak şu sorulara da bakmak isteyebilirsiniz

Avrupa’da nasıl iş bulunur

Avrupa’da maaşlar nasıl

Üyelik

26 yorum

  • Evet, ama şu bilgiler net belli olmalı ( Almanya’daki işveren (adı, adresi), Almanya’daki çalışma yeri (posta kodu), İş ilanı ve görev tanımı, Çalışma biçimi: Tam zamanlı veya yarı zamanlı, Avro olarak yıllık brüt maaş)

  • Selamlar,
   Benimki bir hafta içerisinde sonuçlandı.
   Hızlandırma için dökümanlarınızın eksiksiz olması avantaj sağlar, eksik evrak nedeniyle geri çevrildiniz mi çünkü tekrar randevu alıp gidene kadar ciddi zaman kaybı oluyor.
   Bir de eğer işe başlama tarihinin yakın olması ve ya makul kabul edilebilecek başka özel bir durumunuz varsa bunu belirterek hızlı işlem için ek dilekçe verebilirsiniz -ama dikkate alma zorunlulukları yok bildiğim kadarıyla. Önerilen, çalışma kontratınız olduktan sonra hemen başvurmanız. Çünkü erken başvursanız bile vizenizi çalışma tarihinize göre verdiklerinden sizin bir dezavantajınız olmuyor.

 1. merhaba.akrabamız eşim için istek yaptı kafemizde çalışmasını istiyoruz diye.ama brüt ücret,çalışma şekli vs. yazmıyor(yapacağı iç yazıyor).yalnız tarihleri şubattan başlatmış ve 5 yıl süreli.posta yeni geldiği için henüz vizeye başvurmadık.sorun olmaz umuyorum.ve de eşim üzerinden biz de başvuruda bulunacağız.ben ve iki çocuğum. daha önceden öğrenciyken orda 2 yıl kadar yaşadık.bilemiyorum verirler mi vizeyi ama bana bu kadar da kolay olmuyordur gibi geliyor…Sizce?

  • merhabalar, resmi sitede istenen evraklar kısmında iş kontratında ücretin belirtilmesi gerektiği yazıyor.
   Süre olarak da ilk basvuruda, kabul olursa maximum 4 yıl çalışma izni veriyorlar, iş kontratı 4 yıldan az ise örneğin 2 yıllık ise bu süreyi 2 yıl veriyorlar diye biliyorum. Sizin durumunuzda süre 4 yıldan uzun olduğu için ilk başta 4 yıl olup sonra uzatma yapılır. Ama dediğim gibi resmi dökümanlarda maaşın belli olması net olarak isteniyor. Vize başvurusu için aradığınızda bu kısmı telefonda da teyit ederseniz daha garanti olur. Başvurmadan önce zaten randevu almak için aramanız gerekecek isterseniz o görüşmede tüm sorularınızı sorup hazırlanarak ileri bir tarihe de randevu alabilirsiniz.

 2. Mrb,
  Benim Almanya da bir şirket tarafından sözleşmem yapılacak;süre,maaş adres, vs gibi bilgiler yada sizin tavsiye ettiğiniz netür bilgiler bu formda olmalı? Tr ye elime posta yoluyla mı ulaşmalı, yada Fax. Mail vs ise geçerlimi?

  Henüz pasaport um dışında hazır hiç bişey yok,mavi kart basvurusu için orda bulunmak bir süre yaşamak gerekirmi yoksa sıfırdan daha tr den istenilen brüt maaş miktarı yeterli ise basvuru yapabiliniyormu konsolosluğa.

  Sözleşme nasıl olmaliki vize yada alman çalışma Bakanlığı sorun çıkarmasın.

  Nereden başlamamı tavsiye edersiniz?

  Herşeyin çok başındayım, tecrübe etmiş kişi olarak rehberlik ederseniz çok memnun olurum. Hata yapmak istemiyorum

  • Merhabalar,
   Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun 🙂
   Resmi websitesinden de önerilen sözleşmede süre ve maaş kesinlikle bulunmalı.
   Benim kendi tecrübemde bana renkli scanı e-mail göndermeleri (iki tarafında imzası bulunan sözleşme) yeterli olmuştu.
   Zaten resmi bir sözleşme olacağı için Almanya’daki kurallara göre hazırlanmış olacak, bu da zaten maaş, süre, imzalar vs olacak demek.
   Mavi kart başvurusu için orada yaşamış olmanıza gerek yok, maaşınızın belli bir tutarın üzerinde olması gerekli, zaten buna göre yönlendiriliyorlar sizi.
   Nacizane tavsiyem ilk konsolosluktan randevu almak için aracı olan şirket var orayı direk arayın, zaten onlar detaylı bir şekilde en güncel belgeler neler gerekiri vs açıklıyorlar. Ben de zaten kendi yazımda anlatmaya çalıştım, o yüzden doğru başlangıç noktası konsolosluk randevusu ayarlayan yer ile görüşmek onlar zaten durumunuzu açıkladığınıda, görüşmeye neler getirmeniz gerektiğini söyleyecek.

  • Merhabalar,
   Genelde ticari vize yurtdışı ziyaretinizi iş amaçlı (anlaşma, kontrat imzalama, tedarikçi ziyareti vb. kısa süreli yaptığınızda geçerli oluyor. Eğer Almanya’da çalışmak istiyorsanız, oradaki bir firma ile bir iş kontratınız olmalı. Bu varsa zaten izleyeceğiniz prosedürleri yazıda bahsettim.
   Alman konsolosluğunun sayfasında çeşitli yönlendirmeler var. En güncel ve geçerli bilgiler konsolosluk resmi sayfasında olacaktır.Benım yazım kendi tecrübemden bahsediyor sadece 🙂
   (http://www.tuerkei.diplo.de/Vertretung/tuerkei/tr/02-visa/0-visa.html)

  • Merhabalar,
   Resmi sitesine göre dokumanların Almancasını istiyorlar. Ben kendi diplomami çevirtip götürdüm. Başvuruda benden CV istemediler. En güncel bilgiyi (hangi belgeler gerekli, hangi dilde gerekli) randevu almak icin kullanacağınız resmi aracı şirket size zaten detaylı olarak söyleyecektir. Onlardan direk teyit almanızı öneririm, ben kendi başvurum için öyle yapmıştım.

 3. Merhaba, ben de Berlin’de bir sirketle anlastim, kosullar da mavi karti sagliyor. Lakin iki sorum olacak:
  1- Diplomanin tercumesini noterden onaylatmak gerekiyor mu? Yoksa sadece tercumesi kafi mi?
  2- Sirket sozlesmeyi onumuzdeki hafta yollayacak. Baslangic tarihi de sozlesmede yazili olacak. Ise baslama tarihim 1 temmuz diyelim, 1 haziran’da basvurdugumu varsayarsak 23 haziran’da almanya’ya giris yapacagimi dusunerek 7 gunluk de sigorta yaptiracagim. Ancak iData bana diyor ki islemler 4-6 hafta arasi suruyor. Bu durumda benim sozlesmem ve yaptirdigim sigorta gecerliligini kaybetmis oluyor. Bu durumda ne yapilir?

  Tesekkurler.

  Tesekkurler.

  • Merhabalar,
   Kendi deneyimlerime göre cevaplamaya çalışacağım, ancak yanlış anlaşılma olmaması icin bu konuda uzman merci olmadığımı, en güncel ve geçerli bilginin direk olarak konsolosluktan veya şu an çalıştıkları iData’dan alınabileceğini tekrar baştan hatırlatayım 🙂 Özellikle iDATA telefonda da yönlendiriyor.
   1-Benim tecrübemde çeviri onayı yetmişti, yeminli çevirmen kullandığım için zaten onaylı oldu sanıyorum.
   2-Sigortanızı uzun tutun 🙂 Klasik EU seyahat sigortasi yeterli oluyor ve maddi olarak 1 haftalık ile 1 aylık sigorta farkı çok değil, ben garanti olsun diye 3 aylık almıştım, gün hesabıyla işler gecikirse stres olmak ve yeniden almak yerine sigorta bedeli ile en azından bunun stresini yasamamayı tercih ettim.
   Bir de süreniz az kalmış bir an önce iData’yi arayarak randevu tarihini almanızı öneririm. Hatta sürenin az kaldığını hızlandırmak için ne yapabileceğinizi de sormak da iyi olabilir.
   Mavi kart alacaksanız ANABIN veri tabanında üniversite denkliğinizi de bulup çıktısını almayı aman unutmayın, yoksa eksik belge olur.
   kolay gelsin!

 4. Merhaba küçük bir sorum olacaktı arkadaşımın almanyada bşr şirketi var kamera sistemiyle ilgili ve kendisi daha önce türkiyeden işçi almadığı için prosdürü bilmiyor bende bilmiyorum ve kamera sistemiyle ilgili bilgim yok sadece beni yardımcı olarak yanına almak istiyor işçi sıfatıyla yani ama nerden başlayacağız ne yapacağız ikimizinde bilgisi yok kaç gğndür araştırıyorum hiç yardımcı olacak bir paylaşım bulamadım yardımcı olursanız bilgilendirirseniz çok sevinirim

 5. Merhabalar bende is teklifi aldim butun evraklarimi hazirlatip almanyaya gonderdim Avukat’da basvuru yapacak almanyada sirket Adina butun bunlar Ne kadar zaman alir siz yaptinizda me kadar surmustu acaba Yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun 🙂
   Bildiğim kadarıyla Almanya çalışma vizesi için ilk adım, elinizde imzalı kontrak olduktan sonra Türkiye’deki konsolosluktan başvuruyu yapmak.
   Bu adımı atlayıp direk Almanya’dan başvurmaya çalışan bir arkadaşımı geri gelip Türkiye’deki konsolosluktan süreci başlatmak zorunda kaldı.
   Benim durumumda arayıp belge teslimi için randevuyu aldıktan sonra (müsaitliklerine göre 2-3 hafta ileriye tarih verdikleri olabiliyor) belge tesliminden sonra 2 hafta gibi bir süreçte Türkiye’deki kısmı tamamlanmıştı. Ancak bu süreler konsolosluğun yoğunluğuna bağlı o yüzden arayıp randevu alıp görüşmenizde fayda var. Bana yoğun-normal süre denk gelmiş olabilir.
   Türkiye’den aldığınız geçici (90 günlük) çalışma vizesi ile Almanya’ya gelip, Almanya’da yabancılar bürosundan kalıcı çalışma izni için süreci tamamlıyorsunuz. En güncel süreci konsolosluk sayfalarından kontrol etmekte yarar var, avukatınızla da görüşün isterseniz ama sürecin özellikle Türkiye ayağını atlamamakta yarar var.
   Kolay gelsin,

   • öncelikle cevapladığınjz için teşekkür ederim bir kaç sorun daha olacak
    1.belge olarak milli eğitim ve iş kur tarafından alınmış 80 derece ile kurs bitirme belgem var ve ayrıca o meslekle işgili sertifikam mevcut bunlar yeterli olırmu
    2. İse çalıştığım iş yerinde sigortam yoktu yeni yaptırdım ve şu an 1 ay oldu 3 aylık sigorta geçmişi istiyorlar genelde bu sorun olırmu yoksa bekleyeyimmi 3 ayın dolmasını
    Son olarak deneyimlerinizden yararlanma amacıyla aman şunu eksik tutma diyebileceğiniz bişey varmı

    • Merhabalar,
     Sadece kendi sektörümle ilgili deneyimime göre bilgi verebilirim, benim sektörüm bilgi işlem ve kendi alanımdaki bir sertifika yeterli oldu. Ancak hangi sektörlerde hangi sertifikalar yeterli olur bilmiyorum, Yanlış yönlendirmek istemem.
     Sigorta geçmişi konusunda da maalesef böyle bir deneyimim olmadığı için bilemiyorum, randevu ayarladığınız yere sorarsanız onlar daha doğru cevaplayabilir sanıyorum.
     Benim kendi deneyimlerime göre unutmayın diyebileceğim belgeler, istenen dökümanlarda yazmasa da uçak bileti ve gittiğimde kalacağım yer rezervasyonu da yanımda götürmüştüm ve bu dökümanları da aldılar. Bir de eğer çalışacağınız sektör de gerekliyse üniversite denklik ANABIN çıktılarını almayı unutmayın.
     Benim yukardaki yazım referans amaçli 1 yıl önceki bilgi işlem de çalışan biri olarak kendi durumumu yansıtıyor. Herkesin farklı durumu, sektörü vs olabileceğinden, her zaman güncel ve doğru bilgi için konsolosluk sayfalarına bakmanızı öneriyorum.
     Kolay gelsin,

 6. merhaba. yazın inanılmaz faydalı olmuş harikasın öncelikle. ben ocak ayında hamburgta bir şirket ile sözleşme yapmıştım. sözleşmem geldi. konsolosluktan randevu alıp görüştüm. diplomalarım , daha önce yaptııgım işler vs evrakların hepsi tamamdı.ancak arbeitsagentur kurumundan onay yazısı almam gerektiği söylendi. bu onayı almak için aramadıgım yazmadıgım kurum kalmadı almanyada.süre çok uzadıgı için kontratım iptal edildi ve vizemi red etmeden degerlendirmeye bile almadılar. böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu ve en önemlisi çözebildi mi? yardımcı olursa cok sevinirim.

  • Merhabalar,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Talihsiz olmuş kontratın iptal olması 🙁
   Böyle bir durumla şahsen karşılaşmadım, çevremden de duymadım açıkcası. Türkiye’deki Alman konsolosluğuna başvurduğumda benden böyle bir belge istememişlerdi. Hatta daha yakın zamanda -geçen hafta – bir tanıdığım başvurdu, bizim şirkete geleceği için sürecinden haberim var, ve ondan da böyle bir belge istemediler diye biliyorum.
   arbeitsagentur nedir diye açıklamasına baktım, gördüğüm kadarıyla bu zaten konsolosluğun geçici olarak verdiği çalışma vizesine denk geliyor gibi. O yüzden oradan onay alın demek ne alaka bilemedim. Size konsolosluk mu dedi bu gerekli diye? Benim baktığım link şurası: https://www3.arbeitsagentur.de/web/content/EN/WorkingandJobSeeking/WorkinginGermany/index.htm

    • Anladım, dediğiniz gibi bazı sektörlerde zaten açık var diye daha kolaylık sağlıyor olabilirler, iş gücü eksikliği bilinen sektörler listesi var. Benim ve bu bahsettiğim tanıdık için sektör IT (bilgi işlem) idi ve o açık var diye bilinen sektörlerden. Bana yine de elinizde imzalı sözleşme varken bu konuda sizden ek belge istenmesi garip geldi, çünkü bu belgeye gıda sektöründe ihtiyaç varsa zaten işveren yerin, size sözleşme önerememesi gerekirdi diye düşünüyorum. Normalde Şirketler biz bu özellikteki elemanı burada bulamadık o yüzden yurtdışından getiriyoruzu devlete açıklamakla yükümlü, iş arayan değil! Yani işvereninizden istenmesi daha mantıklı olacak bir belge bu. Ama neyse artık hayırlısı diyelim. Sonuçta yetkili mercilerle görüştüğünüz için süreç belli ki farklı olabiliyormuş. Tatsız bir süreç olmuş ama sıkmayın canınızı, Münih’teki ya da Berlin’deki büyük Türk konsolosluklarından birine ulaşıp (mail ya da telefon) onlara da sormayı deneyebilirsiniz. En azından bundan sonra bir görüşme olursa belki ek bilgi olur elinizde. Sevgiler…

 7. Merhaba,
  Türkiye’den çalışma izni için vize aldıktan sonra Almanya’daki süreci yazacağınızdan bahsetmişsiniz. Yazdıysanız yazıya nasıl ulaşabilirim? Henüz yazmadıysanız bilgi payşabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*